FTERRA - ARSHIVE

1960 - Fterra kalon me rrethin e Sarandes

Home
Historia
Arsimi, kultura
Popullsia, tradita, sociale
Kenge e bejte

1960 - FTERRA ME SARANDĖN

Nė vitet para Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare, 1920 – 1940, Fterra jonė administrativisht ka qėnė e lidhur me nėnprefekturėn e Kurveleshit, me qendėr nė Gusmar e me prefekturėn e Gjirokastrės. Me ndarjen administrative qė u bė pas ēlirimit fshati ynė, si dhe pesė fshatrat e Kurveleshit tė poshtėm, kaloi me rrethin e Vlorės.
Ndėrsa nė vitin 1959 u muarr vendimi qė mė 1 janar 1960 Fterra, sė bashku mė fshatin Ēorraj, tė lidhej me rrethin e Sarandės. Nė kėtė rast u bė diskutim i masiv nė Fterrė. Ky problem u shrtrua nė mbledhjen e popullit. Dikush argumentoi: - Tė kthehemi nga Saranda, e kemi mė afėr, ėshtė vend i buktė, mė i pasur. Njė tjetėr thoshte: me kėta nga Borshi na shkon edhe puna, agrume ata e agrumee dhe ne, ullinj ata e ullinj edhe ne. Dikush tjetėr u ngrit tė kundėrshtonte: Vėrtet njė ēikė larg ėshtė Vlora, po kėtej ėshtė edhe qeverria. Themi se hallet do t’i zgjidhim vetė, po helbete, mund tė na duhet tė vemi edhe nė qeverri. Kemi dhe fėmijė, edhe shkollat kėtej janė. Njė tjetėr shprehu mendimin: Kėtej nga Kuēi jemi shumė mirė, se vetėm pėr shkolla ushtarake nuk dėrgojmė dot, tė tjerat i kemi me bollėk, ndėrsa nga Saranda do i kemi tė kufizuara.
Mbas shumė debatesh u ngrit xha Ismaili (Ismail Bezhani). Unė do tė them mendimet e mia, tha ai, tė mirat e tė kėqiat tė njėrės e tė tjetrės anė. Kėtej nga Borshi kemi Qafėn e Shethanasit, nga Kuēi Qafėn e Dėrrasės. Kur vrehet Qafa e Shethanasit nuk bie shi, kur vrehet Qafa e Dėrrasės mund tė bjerė edhe breshėr. Thatė pėr bar e pėr pėrralet. Kėshtu ėshtė. Kėtej nga Borshi ėshtė vend mė i butė e nga Kuēi mė i ftohtė. Por kini parasysh edhe njė gjė: kėtej nga Borshi po s’pati restorant nuk ke ku ha, bile po tė zuri nata s’ke as ku tė flesh. Ndėrsa kėtej nga Kuēi s’ka shtėpi qė tė mos tė tė thotė: ktheu, o mik, nga shtėpia. Vėrtet nga Borshi janė njerėz me kamje, po me kėta nga Kuēi na afron psikologjia e Kurveleshit. Edhe diēka tjetėr: Kėtej nga Kuēi vėrtet i themi qafė e zezė, por veē tė mirave asnje e keqe nuk na ka ardhė.
Diskutimi u bė i gjatė. Shumė fshatarė kishin dėshirė tė ktheheshin nga rrethi i Sarandės. Disa donin tė ruanin traditėn. Por pėrfundimisht fshati ynė u kthye nga Saranda. Pėr Fterrė, nė fakt, u bė mė mirė.
Hader HADERI
Nr. 6 – shkurt, 1998

Enter supporting content here

Agron Xhama - Rruga Komuna e Parisit (Medar Shtylla)
Pall.ABC god.2 shkalla 1 ap.2
Tel: +355 4 2441014  Cel: 069 2154981
Tirana - ALBANI