FTERRA - ARSHIVE

Pėr tė ndihmuar qeverinė e Fan Nolit

Home
Historia
Arsimi, kultura
Popullsia, tradita, sociale
Kenge e bejte

PĖR TĖ NDIHMUAR SADOPAK QEVERINĖ E FAN NOLIT

Rreth viteve 1922 babi im Axhem Seit Shkurti me bashkėfshatarin e tij, Ago Dusha, kishin vajtur pėr tė punuar nė xhandarmėrinė e Pėrmetit. Atje punuan rreth dy vjet deri nė vitin 1924. U lindi njė ide e u larguan nga kjo xhandamėri dhe u nisėn drejt Tiranės pėr tė ndihmuar Qeverinė e Fan Nolit.
Gjatė rrugės pėr nė Tiranė nė afėrsi tė Kuēovės, nė fshatin Kozare, u ndeshėn me forcat zogiste. Atje fanolistėt u munduan tė qetėsonin palėn kundėrshtare, se ne jemi vėllezėr e armėt nuk duhet t’ia kthejmė njėri-tjetrit, jemi tė gjithė shqipėtarė.
Por pala kundėrshtare nuk dėgjoi dhe hapi zjarr. Gjatė dyluftimit ngelėn tė vrarė dhe tė plagosur katėr Fanolistė dhe 17 zogistė.
Axhemi dhe Agua me tė mbėrritur nė Tiranė, u futėn nė shėrbim pranė hotel “Kursal”, ku do tė formohej qeveria e re e Fan Nolit pėr t’i shėrbyer sadopak kėsaj qeverie. Nė kėtė hotel shėrbyen 15 ditė, mandej u larguan pėr nė fshatin e lindjes Fterrė.
Babai pas njė kohe u kthye pėrsėri nė Pėrmet pėr tė vazhduar punė, por qeveria e Zogur, si Fanolist qė ishte babai, nuk e pranoi mė nė punė. Kėshtu ai kthehet pėrsėri nė Fterrė.

Imer SHKURTI
Nr.4 – tetor 1997

Enter supporting content here

Agron Xhama - Rruga Komuna e Parisit (Medar Shtylla)
Pall.ABC god.2 shkalla 1 ap.2
Tel: +355 4 2441014  Cel: 069 2154981
Tirana - ALBANI