FTERRA - ARSHIVE

Vende, emra, ngjarje

Home
Historia
Arsimi, kultura
Popullsia, tradita, sociale
Kenge e bejte

VENDE, EMRA, NGJARJE

Qė nga rinia dhe fėmijėria na janė ngulitur nė mendje shumė emra vendesh tė fshatit tonė. Ato na sjellin ndėr mend lojra fėmijėrie, ngjarje tė gėzueshme apo dhe tė rėnda, siē ishin ato tė luftės kur fshiheshim nė Guva, Fonicė e Koritė. Pėr gjuhėtarėt kėto emra, qė i studion toponomastika, kanė vlera tė mėdha. Pėr ne toponimet e fshatit janė edhe kujtime e mall, por kanė edhe vlerėn e tyre gjuhėsore e historike.Unė po pėrmend disa, me shpresė se do tė nxis kujtesėn e shumė bashkėfshatarėve pėr tė kujtuar shumė e shumė tė tjera.
Emra tė rrallė: Galilé, Arqi, Langadhė, Fonicė, Gjeshnikosh (mali mbi fshatin), Mortovicė, Kika, Xhinga, Hėri, Sheshi i Tėrhoit, Kon(d)ale, Rotua (apo Rotoi?), Kopec, Emra shqip:Guva, Hijesi, Brinja, Pirgu, Gurra, Ngurrėza, Qafa e Qishės, Gomarėz, Rripa e Cjepurrit, Shkėnbi i Kuq, Shtufeza, Argėlidhez, Shesheza, Varreja (Po hekalin?) Emta vendesh qė vijnė nga emra njerėzish: Dukėhila, Dedelagj, Dukagjini, Gjofterraj, Bregu u Lleshe, Nikėmėngsh, Dedec, Vija e Pale, Gjinale, Gjolige, Gjoplakė, Gjonikė, She Thanas (Shėn Thanas). Tė kujtojmė edhe pusin e Taros, atje i morėm mėsimet e para tė notit. Korita, Brodani, Komarova, Gjezhdanica, Ixori, Ēerrica, Bėrda, Zagrazhi, Marnjine, Paralezė, Vranare, Shelqe, Haliqe, Skomorah.
Kam harruar shumė emra? Sigurisht. Kam lėnė pa pėrmėndė “dy malet e ējerrė”, qė kėndon Tartari, Galisht e Rrėmullė, pastaj Hunda e Drėrit, nga ana e Kuēit ėshtė Koma, Lugu i Thellė, Gropa e Sheqit. Nga krahu tjetėr kemi Gjovizhde, Qafa e Qishės,, pėrballė shtėpisė sime ėshtė Pine. Por Kroin e Mollės dhe Fushėn e Zhulit s’duhet ta harrojmė se deri atje na pėrcollėn nėnat kur na nisėn nė shkollė nė Gjirokastėr mua, Bardhylin, Rakipin e Besimin. As Majėn e Lucės, se gjer atje shkuan nėnat tona pėr tė mbledhė lakra. Tė tjerė do tė plotėsojnė e saktėsojnė. Njė emėr ėshtė njė histori.

Jakup MATO, lagja Ēokaj.
Nr. 4 – tetor, 1997

Enter supporting content here

Agron Xhama - Rruga Komuna e Parisit (Medar Shtylla)
Pall.ABC god.2 shkalla 1 ap.2
Tel: +355 4 2441014  Cel: 069 2154981
Tirana - ALBANI